Więcej niż co piąta osoba w Polsce ma ponad 60 lat – wynika z pierwszych danych ze Spisu Powszechnego podanych przez Główny Urząd Statystyczny1. Szacunki GUS-u z ubiegłego roku zakładają, że do 2050 roku już 40 proc. ludności w Polsce będzie w przedziale wiekowym 60+2. To trend ogólnoeuropejski – w 2050 roku przeciętny mieszkaniec Unii będzie miał ok. 48 lat, o 4,5 więcej niż w 2019 roku3. Niestety, w starzejącej się Europie Polska będzie w czołówce krajów z wyższą średnią wieku.
Europa siwieje – to oczywiste. W ciągu 31 lat średnia wieku mieszkańców Unii wzrośnie o 4,5 roku4. W Polsce natomiast, według przewidywań portalu Population Pyramid, pokrywających się z szacunkami GUS-u, w 2050 roku 4 na 10 mieszkańców będzie w wieku 60+. W innych krajach populacja będzie starzeć się tylko nieco wolniej – tempo w całej Europie będzie stosunkowo podobne. W Niemczech za 30 lat seniorzy 60+ będą stanowić niecałe 37 proc. populacji, na Litwie 36 proc., a w Belgii czy Francji po 33 proc5. Co więcej, jak szacuje Eurostat, w 2050 roku w Unii ma mieszkać ok. 500 tys. osób w wieku 100+6.
– Żyjemy dłużej niż kiedykolwiek, co oznacza również wydłużenie okresu starości w naszym życiu. Na wzrosty demograficzne trudno liczyć, a rosnąca średnia wieku w Unii oznacza, że coraz trudniej będzie opierać system opieki nad osobami starszymi na członkach rodziny. Najczęściej ten obowiązek przypada dzieciom lub wnukom, ale one są coraz częściej zabiegane, chociażby z racji intensywniejszego tempa życia zawodowego. W takich sytuacjach przydaje się profesjonalna opieka senioralna, która jest w zasięgu portfela większości osób w Europie Zachodniej. I, jak wynika z naszych obserwacji, od wielu lat popyt na opiekunów na zachodzie po prostu rośnie – mówi Agnieszka Niedziela, dyrektor ds. marketingu w Promedica24, firmie zatrudniającej polskich pracowników w opiece nad niemieckimi seniorami.
Starzejące się społeczeństwo będzie potrzebować produktów i usług uwzględniających specyfikę wieku rosnącej grupy osób starszych. Z tego powodu wśród usług zyskujących na popularności w Europie w najbliższych latach istotne miejsce będzie zajmować profesjonalna opieka senioralna, zarówno w ramach publicznych rozwiązań systemowych, jak i prywatnych. Coraz większy udział osób starszych w społeczeństwie wpłynie także na profesjonalizację tej branży. Jednocześnie, wraz ze zmianą profilu typowego seniora rósł będzie również prestiż zawodu opiekuna, którego zadaniem będzie nie tylko wsparcie starszej osoby w codziennych czynnościach, ale również stymulowanie jej aktywności umysłowej.
[1] Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021, Główny Urząd Statystyczny
[2] Informacja o sytuacji osób starszych w Polsce za rok 2020, Główny Urząd Statystyczny
[3] Ageing Europe – statistics on population developments, Eurostat
[4] Ageing Europe – statistics on population developments, Eurostat
[5] Population Pyramid
[6] Ageing Europe – statistics on population developments, Eurostat