Wyniki badania PayPal i Startup Hub Poland: „Early-Stage Startup Index. Wyzwania w dobie transgraniczności”[1]
- 47 proc. startupów na wczesnym etapie rozwoju sprzedaje swoje produkty lub usługi za granicą, głównie w Niemczech, Francji i Stanach Zjednoczonych.
- Co druga firma sprzedająca wyłącznie na polskim rynku planuje rozpocząć międzynarodową ekspansję w 2024 roku.
- Ponad 43 proc. startupów na wczesnym etapie rozwoju, które działają na polskim rynku, ocenia kwestie związane z zarządzaniem płatnościami jako barierę w ekspansji zagranicznej. Zapewnienie bezpieczeństwa transakcji, opłaty za płatności transgraniczne oraz dostęp do szybkich, bezproblemowych i lokalnych metod płatności to podstawowe wyzwania, z jakimi się borykają.
Ekspansja transgraniczna jako priorytet
45 proc. wszystkich badanych sprzedaje swoje produkty lub usługi w Polsce. Większość z tych firm planuje ekspansję międzynarodową po osiągnięciu silnej pozycji na lokalnym rynku. Co ciekawe, w przypadku startupów założonych przez imigrantów, ponad 70 proc. z nich rozpoczyna działalność, od razu kierując swoją ofertę do zagranicznych klientów. Sugeruje to, że obcokrajowcy, którzy rozpoczynają działalność w Polsce, są bardziej przygotowani na rozwój międzynarodowy. Proces ten nie jest jednak prosty. Największą barierą dla transgranicznego handlu elektronicznego jest zrozumienie i przestrzeganie przepisów obowiązujących na różnych rynkach. Chociaż istnieją pewne wspólne zasady w UE, to nadal niektóre procedury na rynkach europejskich przekładają się na dodatkowe koszty dla startupów, które chcą sprzedawać poza rynkiem krajowym
– zauważa Paulina Brym-Ciuba, dyrektor generalna Startup Hub Poland.
Regulacje, budżet marketingowy i różnice kulturowe największymi wyzwaniami w ekspansji
Wyzwania związane z zarządzaniem płatnościami i niewykorzystany potencjał lokalnych metod płatności
Oferowanie wielu opcji płatności, w tym tych lokalnych, poprawia doświadczenia zakupowe klientów i zmniejsza liczbę porzuconych koszyków[2]. Mimo to wiele firm wciąż nie wykorzystuje tego potencjału. Jak wynika z naszego badania, jedynie nieco ponad 40 proc. startupów sprzedających za granicą oferuje lokalne metody płatności. Oznacza to, że ponad połowa sprzedawców, którzy nie udostępniają kupującym takich metod, ogranicza tym samym swoje możliwości rozwoju na lokalnych rynkach. Stosunkowo niska popularność lokalnych metod płatności może wynikać z braku specjalistycznej wiedzy na temat płatności i ograniczonych zasobów. Współpraca z wiarygodnym dostawcą płatności może pomóc startupom przezwyciężyć to wyzwanie i dotrzeć do większej liczby klientów.
– mówi Efi Dahan, wiceprezes i dyrektor generalny PayPal na Europę Środkowo-Wschodnią oraz Izrael.
O autorach
Więcej informacji można znaleźć na stronie www.paypal.com.
Więcej informacji można znaleźć na stronie www.startuphub.pl.
[1] O ile nie wskazano inaczej, wszystkie dane wykorzystane w niniejszej informacji prasowej pochodzą z badania "Early-Stage Startup Index. Wyzwania w dobie transgraniczności" zleconego przez PayPal i przeprowadzonego przez Startup Hub Poland w październiku-listopadzie 2023 r. wśród 58 startupów na wczesnym etapie rozwoju działających w Polsce.
[2] PayPal, e-Commerce Index. Europa, listopad 2022