4.01.2024
Miesiąc w transporcie okiem BlaBlaCar (6.12.2023 - 3.01.2024) oraz podróżnicze trendy na 2024
· Wykluczenie transportowe w Polsce to nadal problem – współdzielone przejazdy wypełniają lukę
· Na Święta jedziemy z BlaBlaCar – użytkownicy platformy podróżują wspólnie do ponad 30 tys. lokalizacji, od dużych miast po mniejsze miejscowości i wsie. Tylko w grudniu kierowcy opublikowali na platformie ponad 300 tys. miejsc w swoich autach
· Sprawdzony model z zagranicy: rząd Francji przedłuża na 2024 rok program premiowy dla kierowców oferujących wspólne przejazdy
Transport
· 84% Polaków oczekuje zwiększenia liczby połączeń w ramach transportu publicznego w swojej okolicy (badanie pracowni PBS na zlecenie Multiconsult Polska, 2023)
· Obecnie około 10 tysięcy miejscowości w Polsce nie ma żadnego dostępu do transportu publicznego.
· Tylko w latach 2016-2020 długość krajowych linii komunikacji autobusowej zmniejszyła się o jedną trzecią.
· Pomimo oczekiwań, prywatni operatorzy transportowi nie są w stanie zapełnić istniejącej luki w dostępie do transportu publicznego, ponieważ ich działalność skupia się głównie w obszarach, gdzie ruch pasażerski jest wystarczająco duży, aby ich działalność była ekonomicznie opłacalna.
Olgierd Szyłejko, Country Manager BlaBlaCar Polska:
Badanie jasno wskazuje na pilną potrzebę inwestycji w transport publiczny w Polsce, co potwierdzają mieszkańcy z różnych regionów i grup wiekowych. Jako BlaBlaCar efektywnie uzupełniamy luki systemu transportu publicznego, które są znaczące – problem wykluczenia transportowego w Polsce dotyczy kilkunastu milionów osób.
Mieszkańcy, zwłaszcza mniejszych miejscowości, z powodu braku oferty w zakresie transportu publicznego decydują się na transport indywidualny. Często także w ramach wzajemnej pomocy udostępniają miejsca w swoich autach i oferują wspólne przejazdy lub z nich korzystają.
Transport/Lifestyle
Świąteczne statystyki BlaBlaCar
· Platforma BlaBlaCar sprawdziła skąd na święta przyjeżdżają mieszkańcy Radomia
· Trasa Radom-Warszawa-Radom nadal pozostaje jedną z najpopularniejszych.
· Kierowcy oferujący wspólną podróż do Radomia w tym przedświątecznym tygodniu zadeklarowali wolne miejsca w swoich samochodach na trasach aż z 99 miejscowości w całej Polsce.
· W tygodniu poprzedzającym święta liczba podróży, których miejscem startowym lub docelowym jest Radom, co roku wzrasta o co najmniej 50 proc. w porównaniu do innych zimowych tygodni.
· Wśród 15 miast, z których radomianie najchętniej podróżują przed świętami za pośrednictwem aplikacji, znalazły się zarówno te stosunkowo niedaleko położone, jak Raszyn, Lublin, Szydłowiec czy Zwoleń, jak również znacznie oddalone metropolie – Kraków, Gdańsk, Białystok czy Poznań.
Olgierd Szyłejko, Country Manager BlaBlaCar Polska:
Święta Bożego Narodzenia to zwykle najbardziej aktywny okres dla BlaBlaCar. Użytkownicy platformy podróżują wspólnie do ponad 30 tys. lokalizacji, od dużych miast po mniejsze miejscowości i wsie. Tylko w grudniu kierowcy opublikowali na platformie ponad 300 tys. miejsc w swoich autach. Cieszymy się z faktu, że umożliwiamy ekonomiczną mobilność, która wielu naszym użytkownikom umożliwia docieranie do swoich bliskich.
W statystykach przejazdów niedoścignionym liderem pozostaje Wrocław – kierowcy oferujący wspólną podróż do Wrocławia w tygodniu przedświątecznym zadeklarowali wolne miejsca w swoich samochodach na trasach aż z 585 miejscowości w całej Polsce i poza nią. Na drugim miejscu uplasował się Kraków z 414 miejscowościami, a na trzecim Lublin z wynikiem 231 miejscowości. Liczby, które sprawdziliśmy dla pozostałych miast, są równie imponujące – w okresie, gdy autobusy i pociągi są przepełnione i często brakuje w nich miejsc, współdzielone przejazdy są opcją, która spełnia potrzeby tych, którzy szukają transportu zarówno last minute jak i planowanego z wyprzedzeniem.
Lifestyle
· W 2024 roku Polacy skupią się na swoim zdrowiu fizycznym, psychicznym i emocjonalnym, wybierając pobyty w ośrodkach SPA i wellness
· Rośnie popularność aktywnej turystyki obejmującej sporty zimowe i letnie, w tym narciarstwo, rowerowe, kajakarstwo, żeglarstwo
· Coraz więcej turystów chce przyjechać do wybranego miejsca i skorzystać z rekomendacji lokalnych społeczności co do miejsc wartych odwiedzenia – stawiamy na autentyczność doświadczeń
· City breaks – krótkie wyjazdy do znanych i nieodkrytych miejscowości. Polacy deklarują, że wolą zwiedzać polskie miasta niż „leżeć na plaży”. Ma to także związek ze skróceniem czasu urlopu: obecnie turyści wyjeżdżają na krócej (od 3 do 5 dni)
· W 2024 roku Polacy będą chcieli odpoczywać w spokojniejszych, mniej znanych lokalizacjach, blisko natury, z dala od typowego turystycznego zgiełku, pozwalających na relaks w otoczeniu przyrody
Olgierd Szyłejko, Country Manager BlaBlaCar Polska:
Obserwujemy znaczące zmiany w turystyce krajowej. Trendy na 2024 rok pokazują, że Polacy pragną autentycznych doświadczeń turystycznych, odkrywania nieznanych dotąd miejsc, bliskości z naturą.
Misją naszej platformy jest umożliwianie elastycznego podróżowania, również na krótsze i dłuższe urlopy. Społeczność BlaBlaCar dociera wspólnie w najróżniejsze zakątki Polski, często szybciej i taniej niż publicznymi środkami transportu. Współdzielone podróże umożliwiają też odwiedzenie małych, urokliwych miejscowości, do których nie dociera transport publiczny.
Transport
· Rząd Francji przedłuża na 2024 rok program premiowy dla kierowców oferujących wspólne przejazdy.
· Premia 100 euro dostępna będzie tylko dla krótkich tras poniżej 80 km – dla tzw. codziennych dojazdów. Zdaniem resortu transportu wspólne przejazdy na długich trasach są już zwyczajem wystarczająco zakorzenionym we Francji.
· Premia wypłacana jest bezpośrednio przez platformy łączące kierowców z pasażerami szukającymi przejazdu, częściowo po pierwszym i reszta po dziesiątym przejeździe.
· W 2023 roku rozdzielono między francuskich kierowców 50 milionów euro, większość za długodystansowe trasy.
· Przejazdy współdzielone za pośrednictwem platform stanowią 3% długich podróży i 0,01% codziennych dojazdów we Francji (dane BlaBlaCar).
· Rząd Francji planuje zwiększyć liczbę wspólnych przejazdów do 3 milionów dziennie do 2027 roku. To pozwoliłoby zmniejszyć krajową emisję gazów cieplarnianych o 1 proc.
Olgierd Szyłejko, Country Manager BlaBlaCar Polska:
Inicjatywa rządu Francji, przedłużająca program premiowy dla kierowców oferujących wspólne przejazdy, to doskonały przykład tego, jak dobrze prowadzona polityka transportowa może wspierać i przyczyniać się do popularyzacji ekonomicznych oraz korzystnych dla środowiska rozwiązań.
Dobrze działający francuski model premiowy ma duży potencjał sprawdzenia się także w Polsce. Wprowadzenie podobnych inicjatyw w naszym kraju nie tylko zwiększyłoby atrakcyjność wspólnych przejazdów, ale też przyczyniłoby się do zmniejszenia korków i zanieczyszczenia powietrza.