13.02.2024
Miesiąc w transporcie okiem BlaBlaCar (4.01 - 12.02)
W skrócie:
· Polski transport publiczny nie wypadł dobrze w europejskim rankingu Greenpeace. 19 miejsce pozostawia wiele do życzenia
· Polacy nadal chętnie oszczędzają, korzystając ze współdzielonych podróży – w ubiegłym roku kierowcy w Polsce za pośrednictwem BlaBlaCar zaoferowali aż 4 mln miejsc w swoich autach
· Najczęściej na polskich drogach kierowcy udostępniają miejsca w autach marki Volkswagen, na podium także Audi i Škoda
· Ponad połowa Polaków deklaruje wybór silnika benzynowego lub diesla przy zakupie następnego samochodu – jak inaczej dbać o środowisko?
· W Europie rośnie zainteresowanie turystyką opartą na doświadczeniach - wśród trendów - slow travel
Transport
· Polska zajęła 19 miejsce w rankingu transportu publicznego w Europie (30 państw) stworzonego przez Greenpeace
· Punkty przyznano Polsce tylko za najniższy w Europie VAT na usługi transportu publicznego (8%)
· Na słaby wynik naszego kraju wpłynął brak ujednoliconego systemu biletów na przejazdy między miastami, nieatrakcyjnie wypadające zniżki w pociągach czy brak tanich biletów długoterminowych
· Na tle europejskich stolic lepiej niż cały kraj wypadła Warszawa, uzyskując 82,7 pkt na 100 i plasując się na 12 miejscu rankingu
Olgierd Szyłejko, Country Manager BlaBlaCar Polska:
Raport jasno wskazuje, że Polska stoi przed znaczącymi wyzwaniami komunikacyjnymi. Wspólne przejazdy to jedna z bardziej skutecznych odpowiedzi na wyzwania, które przynoszą luki w systemie transportu publicznego - odczuwalne zwłaszcza w kontekście problemu wykluczenia transportowego, który dotyka kilkunastu milionów Polaków.
Mieszkańcy, zwłaszcza mniejszych miejscowości, z powodu braku lub niedogodności oferty w zakresie transportu publicznego decydują się na transport indywidualny. Szczególnie pomocna okazuje się w tym przypadku funkcja Boost - technologia, która optymalizuje przystanki kierowców tak, aby mogli znaleźć dodatkowych pasażerów, którzy potrzebują przejazdu na części zaplanowanej trasy. Funkcja Boost ułatwia też współpracę kierowców z pasażerami, sugerując najbardziej dogodne miejsca spotkań.
Transport
Polacy nadal chętnie dzielą się kosztami podróży - podsumowanie roku w BlaBlaCar
· Przez cały 2023 rok z BlaBlaCar skorzystało aż 26 milionów użytkowników na całym świecie. W Polsce z platformy tej korzysta prawie 6 mln osób, a kierowcy, którzy udostępniają swoje współdzielone przejazdy na BlaBlaCar w naszym kraju, zaoferowali aż 4 mln miejsc dla pasażerów.
· W odpowiedzi na zeszłoroczne podwyżki cen paliw, 3/4 kierowców zabierało współpasażerów, aby oszczędzić na kosztach podróży, od 30 do 70% wydatków.
· W 2023 roku podróżujący zadeklarowali jako cel lub miejsce startowe aż 6398 zagranicznych miejscowości, w 38 krajach.
· Najdłuższą krajową trasą BlaBlaCar była ta z Krakowa do gminy Rewal, licząca aż 972 km.
· Polski kierowca z największą liczbą przejazdów zrealizował aż 611 podróży.
· Najczęściej na polskich drogach kierowcy udostępniają miejsca w autach marki Volkswagen, na podium także Audi i Škoda. Podróżujący mogą liczyć także na luksusowe przejazdy Porsche, Ferrari czy Astonem Martinem lub na te z kategorii klasyków motoryzacji - Syrena, Polonez czy Wartburg.
· Wśród przejazdów samochodami elektrycznymi aż 584 podróży odbyło się autami marki Tesla.
Olgierd Szyłejko, Country Manager BlaBlaCar Polska:
W 2023 roku BlaBlaCar potwierdził swoją silną pozycję nie tylko jako platformy łączącej podróżujących, ale jako partnera, który dba o potrzeby swoich użytkowników. Dążymy do tego, aby każda podróż była nie tylko wygodna i ekonomiczna, ale przede wszystkim dostępna – do każdego zakątka kraju i poza jego granice. Chcemy sprostać różnorodnym oczekiwaniom naszej zróżnicowanej społeczności, niezależnie od tego, czy wybierają BlaBlaCar w celach podróży wypoczynkowych, tych związanych z pracą lub edukacją bądź ze względu na troskę o środowisko i redukcję śladu węglowego.
Transport / Lifestyle
· Firma Deloitte przygotowała raport „2024 Global Automotive Consumer Study”. Ankieta objęła 27 tys. konsumentów pochodzących z 26 państw świata, w tym Polski.
· Z raportu wynika, że ponad połowa Polaków deklaruje wybór silnika benzynowego lub diesla przy zakupie następnego samochodu. To o 10 p.p. więcej niż rok temu.
· Jak zauważa ekspert Deloitte, Bartek Swatko, proces przejścia Polaków na auta elektryczne będzie powolny – nawet pomimo państwowych dotacji czy atrakcyjnych cen pojazdów elektrycznych
· Z badania Deloitte wynika też, że trzy czwarte polskich konsumentów nadal planuje zapłacić mniej niż 150 tys. zł za swój kolejny pojazd. Co więcej, aż jedna trzecia tej grupy chce zmieścić się w budżecie do 50 tys. złotych
Olgierd Szyłejko, Country Manager BlaBlaCar Polska:
Zmiana auta to konkretne obciążenie budżetu domowego, dlatego cena samochodu nadal odgrywa ważną rolę w jego wyborze - najczęściej kluczową. W obliczu przewagi aut spalinowych na polskich drogach, rozwiązań dla ochrony środowiska trzeba szukać gdzie indziej.
Badania przeprowadzone w listopadzie 2023 r. przez BlaBlaCar wskazują jednak, że prawie co trzeci kierowca zdecydował się udostępniać miejsca w swoim aucie na platformie, chcąc przyczynić się do zmniejszenia emisji CO2. W 2023 roku kierowcy z Polski i z innych 22 krajów, w których działa BlaBlaCar przyczynili się do ograniczenia emisji CO2 o 1,5 miliona tony.
Współdzielenie przejazdów jest efektywną metodą nie tylko dbania o własny portfel, ale także o środowisko. Cieszymy się, że wśród kierowców BlaBlaCar są także posiadacze aut elektrycznych – przykładowo w ubiegłym roku aż 584 podróży odbyło się autami marki Tesla.
Lifestyle
· Firma Mabrian przeprowadziła analizę 380 mln komentarzy i wzmianek o atrakcyjnych miejsc turystycznych i ogólnych preferencji dotyczących podróżowania
· Badanie umożliwiło stworzenie zestawienia 10 najbardziej atrakcyjnych kierunków na wakacje w 2024 roku
· Analiza wskazuje na spadek popularności tradycyjnego odpoczynku (jak plażowanie czy zwiedzanie) na rzecz turystyki skoncentrowanej na doświadczeniach (np. przyroda, aktywność, kulinaria, wellness). Od 2019 roku zainteresowanie takimi formami wypoczynku wzrosło o 8% w Europie i na świecie.
· Kultura danego miejsca pozostaje główną motywacją dla 27% badanych turystów
· Włochy wyróżniają się jako kraj najlepiej odpowiadający na zapotrzebowanie turystyki opartej na doświadczeniach, oferując szeroki wybór atrakcji kulturalnych i naturalnych, wyprzedzając w rankingu Francję, Niemcy, Wielką Brytanię i Portugalię.
Olgierd Szyłejko, Country Manager BlaBlaCar Polska:
Turystyka doświadczeń jest coraz bardziej atrakcyjnym sposobem spędzania wolnego czasu przez podróżujących. Wpisuje się w nią trend slow travel nazywany także slow tourism – nurt niespiesznego, uważnego podróżowania, w którym najważniejsze jest doświadczanie kultury, zwyczajów i tradycji mieszkańców odwiedzanych miejsc. Slow travel opiera się także o wybór przyjaznych środowisku środków transportu.
Sieć kolejowa w Polsce pozwala na dotarcie przede wszystkim do dużych miast oraz części mniejszych miejscowości. Niestety, aby dotrzeć do wielu urokliwych miejsc, musimy liczyć się z koniecznością ewentualnych przesiadek – do linii lokalnej kolei lub autobusów – to dodatkowa logistyka, która może zakłócić spokój podróży i wprowadzić w nią element stresu.
Niedogodności związanych z ograniczeniami środków transportu publicznego można uniknąć, zabierając się z kimś, kto podróżuje w tym samym kierunku. Przy okazji rozwiązanie to stanowi ekologiczną alternatywę podróży własnym samochodem, nierzadko też pozwala na spore oszczędności finansowe.